35. ročník Setkání divadel má své vítěze!

35. ročník Setkání divadel má své vítěze!

Pátek a sobota patřila v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí pětatřicátému ročníku postupové přehlídky amatérských divadelních souborů Setkání divadel – Malé jevištní formy 2013.

Na zámek Žerotínů se sjelo jedenáct souborů ze Střední a Severní Moravy, aby vzájemně změřily své síly a porovnaly nastudované inscenace. Lektorský sbor měl nelehký úkol vybrat ze všech souborů ty nejlepší, ale po dlouhém rozhodování se to povedlo. Na Celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Malá scéna doporučila porota soubor Blazeovaní z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, kteří v M-klubu představili hru Nová vlna ze starým obsahem. Na Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek se letos vydají hned dva soubory, a to soubor ON AN, který předvedl vizuální experiment s názvem Z 00 a původně nesoutěžní Tom a Jeff se hrou OKNA. Cenu za nejlepší herecký výkon si odnesla Natálie Paterová z ostravského souboru ZDIVIDLA za ztvárnění Marie v inscenaci Kde jsi ztratila řeč, Marie?

Letos poprvé mohli hlasovat také diváci a návštěvníci festivalu. Cenu Josefa Fabiána, cenu diváků si nakonec neodnesl nikdo jiný než matadoři Malých jevištních forem, soubor LÁHOR/Soundsystem. Sobotní festivalový den byl ale tak silný, že porota překvapivě udělila ještě dvě upozornění pro programovou radu festivalu Divadelní Piknik Volyně a Wolkrova festivalu. Upozornění pro programovou radu činoherního a hudebního divadla na Divadelní Piknik Volyně získal soubor Zti s hrou Návštěvní místnosti a radu 56. ročníku celostátní přehlídky uměleckého přednesu a divadla poezie Wolkrůva Prostějova 2013 porota upozorňuje na soubor ZDIVIDLA Ostrava a jejich inscenaci Kde jsi ztratila řeč, Marie?

Sobotní večer a završení 35. Ročníku Setkání divadel – Malé jevištní formy 2013 patřil držitelům Ceny Anděl za Objev roku skupině Zrní, která představila přítomným divákům a soutěžícím souborům svou nejnovější tvorbu z alba Soundtrack ke konci světa. Další ročník je tak za námi a nám nezbývá nic jiného než se těšit na šestatřicátý, který proběhne 21. až 22. března roku 2014.

(smo)

 

ZDIVIDLA Ostrava, Natálie Paterová_foto Jakub Feranec

ZDIVIDLA Ostrava, Natálie Paterová_foto Jakub Feranec