52. ročník Mezinárodního festivalu poezie hostí Kulturní zařízení ve Valašském Meziříčí

52. ročník Mezinárodního festivalu poezie hostí Kulturní zařízení ve Valašském Meziříčí

Ve čtvrtek 20. října odstartuje v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí tradiční Mezinárodní festival poezie, jež se v tomto roce může pyšnit pořadovým číslem 52. Meziříčské přehlídky se letos zúčastní dvaadvacet slovenských a čtrnáct českých recitátorů a festival doprovodí poetický večer Prostějovská kavárna a koncert Davida Stypky s kapelou Bandjeez. Na doprovodné programy je spuštěn předprodej vstupenek.

Opět po roce se do krásného prostředí žerotínského zámku ve Valašském Meziříčí sjedou ti nejlepší amatérští recitátoři z České republiky a Slovenska. Třídenní literární maratón Mezinárodního festivalu poezie nabídne dvě kola soutěže v přednesu poezie a prózy, dvě věkové kategorie soutěžících, dva doprovodné programy a závěrečné slavnostní defilé vítězů dvaapadesátého ročníku. Jednotlivé přednesy bude hodnotit odborná česko-slovenská porota ve složení Hana Kofránková, David Kroča, Aleš Vrzák, Libor Vacek, Peter Zemaník, Jaroslava Čajková a Matej Čertík. Celý festival je samozřejmě přístupný široké veřejnosti a všem milovníků poezie a zájemcům o literaturu.

První doprovodný program Mezinárodního festivalu poezie 2016 se uskuteční po jeho slavnostním zahájení ve čtvrtek 20. října ve velkém sále od osmé hodiny večerní. Poetický večer uskupení interpretů poezie a jiných literárních textů s názvem Prostějovská kavárna byl původně vytvořen pro celorepublikový festival amatérského divadla Jiráskův Hronov. Odtud teď dále putuje po celé republice a poprvé zavítá také do Valašského Meziříčí. „Jeho program tvoří sólisté, jež jsou každoročními účastníky a vesměs laureáty celostátní přehlídky uměleckého přednesu Wolkrův Prostějov, kteří recitují a zpívají texty básníků současných i věčně živých v doprovodu pro tuto příležitost vytvořené kapely,“ přibližuje představení dramaturgyně Hana Marková.

Následující den bude ve velkém sále patřit objevu české hudební scény Davidu Stypkovi a kapele Bandjeez. Charistmatický zpěvák z Frýdecko-Místecka nedávno vydal ochutnávku z v současné době připravovaného druhého řadového alba Neboj, které je naplánováno na únor příštího roku. EP s názvem Jericho dostalo Davida Stypku ihned po vydání do povědomí širokého publika i kritiků. A tuto pozornost si opravdu zaslouží. Svým silným a uhrančivým hlasem, vyzrálostí a autentickými texty si dokáže posluchače podmanit od prvních tónů. První desku nazvanou Čaruj vydal David Stypka & Bandjeez před dvěma lety. Od té doby se lecco změnilo. Nejen v sestavě, ale i v hudbě a stylu. Světlo světa nedávno spatřil také videoklip k písni Vrány taky z režie Mejly Basela.

Vstupenky na koncert Davida Stypky & Bandjeez jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz .Mezinárodní festival poezie se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Města Valašské Meziříčí a CS CABOT, ve spolupráci s NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Bratislava, kulturním klubem u hradeb Prostějov - DUHA a Mestským kultúrnym strediskom Dolný Kubín.

(smo#2016)

 

Ondřej Smolka, PR Manager, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 739 470 291, email: smolka@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz.