Altai Kai představí unikátní hrdelní zpěvy

Altai Kai představí unikátní hrdelní zpěvy

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí uvede v úterý 15. července od šesté hodiny večerní koncert sibiřské skupiny Altai Kai. Ta se zaměřuje na interpretaci altajské hudby a techniku alikvotního zpěvu. Koncert v rámci Valašskomeziříčského kulturního léta se bude konat pod širým nebem v meziříčském Amfiteátru v parku zámku Kinských.

 

Pětičlenná hudební skupina Altai Kai, kterou v roce 1997 založil Urmat Yntaev, se zaměřuje na interpretaci tradiční altajské hudby a zejména techniku alikvotního neboli hrdelního zpěvu, jež je typický pro oblast vnitřní Asie. Příznivci netradiční hudby budou moci v meziříčském Amfiteátru slyšet čtyři typy alikvotního zpěvu, a to kargyra, koomei, sybysky a sygyt. Ty doprovázejí tradičními i méně tradičními hudebními nástroji jako je dvoustrunné smyčcové ikili, flétna shoor nebo rámový buben tungur. Pro zpestření používají také ruskou tahací harmoniku bayan a na Sibiři rozšířenou brumli khomus, na níž dokáží doslova divy. Nedílnou součástí repertoáru souboru je také imitace zvuků tajgy a hor.

 

Soubor pochází ze sibiřské republiky Altaj patřící do Ruské federace, procestoval celý svět a natočil mnoho zdařilých desek, což považuje za jednu z důležitých forem zachování toho neobyčejného umění. V České republice jsou Altai Kai dobře známí mimo jiné svou spoluprací s Jiřím Pavlicou a Hradištaněm na albu Chvění.

 

Pro zájemce o alikvotní zpěvy se následující den, tedy ve středu 16. července, uskuteční workshop v Základní umělecké škole B-Art ve Valašském Meziříčí, vedený členy tohoto vynikajícího sibiřského hudebního souboru. Workshop bude trvat od sedmnácté do jedenadvacáté hodiny a je nutno se na něj přihlásit buďto na telefonním čísle 602 754 654 nebo na emailem borovickova.milada@b-artskola.cz.

 

Vstup na jedinečný koncert souboru Altai Kai v meziříčském Amfiteátru je zdarma. V případě nepříznivého počasí se přesune do prostor M-klubu. Případný přesun akce z Amfiteátru bude oznámen v den konání akce v deset hodin dopoledne.

 

(bech-smo)