Čechomor s novou krví se chystá do Valmezu

Čechomor s novou krví se chystá do Valmezu

Skupina Čechomor, která již příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu. Diváci, kteří navštíví letní koncerty Kooperativa Tour 2017 nebo festivalové open air, uslyší nejen největší hity skupiny, ale i některé nové skladby v barevnějších a modernějších úpravách. Kromě toho Čechomor intenzivně pracuje na materiálu pro další řadové album, které by mělo vyjít právě začátkem roku 2018, jako dárek fanouškům kapely Čechomor k třicetinám. Letní turné zahájí koncertem v Amfiteátru ve Valašském Meziříčí v neděli 2. července 2017. Předkapelou bude seskupení Všichni svatí.

Po skončení loňské velmi úspěšné koncertní sezóny, jejímž vrcholem bylo vánočního turné, na které si Čechomor pozval japonského hudebního skladatele, producenta a hráče na tradiční samurajské bubny a flétnu šakuhači Jojiho Hirotu a jeho bubenickou skupinu Taiko Drummers, se Čechomor zavřel do studia a začal připravovat úpravy svého repertoáru. Přerod písniček Čechomoru vzniká jako společné dílo stávající sestavy skupiny (František Černý – kytary a zpěv, Karel Holas – housle a zpěv, Michal Pavlík – cello, dudy, klávesy, Lukáš Pavlík – bicí a zpěv) a kapelových nováčků hudebníků, kterými jsou Adam Malík (kytary, klarinet a zpěv) a Lukáš Čunta (baskytary a klávesy), kteří sestavu Čechomoru od léta doplní. Stálým hostem skupiny se také stává Martina Pártlová, která se divákům s Čechomorem představila už loni právě na vánočních koncertech.

„Symbolický příchod čerstvé krve, prezentovaný v Čechomoru Adamem a Lukášem, které doplňuje stávající bubeník Lukáš Pavlík, nám vlil do žil novou energii a inspiraci k tomu, jak pracovat na našem repertoáru“, říká frontman Čechomoru František Černý. „Mlaďoši, ačkoli mají velký respekt k tvorbě Čechomoru, mají ale naštěstí také dostatek zdravé drzosti i hudební zkušenosti a díky tomu se nám daří posunout zvuk našich písniček a dát jim další rozměr“, dodává František Černý.

Současně s obměněnou verzí koncertního programu vzniká ve studiu i repertoár pro nové řadové album, které by mělo být na pultech obchodů začátkem roku 2018. Čechomor plánuje začít natáčení již v červnu a první singl by mohli posluchači Čechomoru slyšet již v průběhu prázdnin. Základem repertoáru jsou opět české, moravské a polské lidovky, ale tentokrát budou nahrávky znít pro Čechomor ve velmi netradiční úpravě.

"Už delší dobu jsme s Fandou přemýšleli o tom, že by bylo dobré podívat se na naše písničky i jiným pohledem. Dát jim nový rozměr, který by byl srozumitelnější i našemu mladšímu publiku a přitom to byl stále ten Čechomor, který mají naši fanoušci rádi", říká kapelník, houslista a zpěvák skupiny Čechomor Karel Holas a pokračuje: „Myslím, že máme připravený opravdu dobrý materiál a že máme i velmi konkrétní představu, jak s ním naložíme. Moc se na natáčení těšíme.“    

Na koncertu v rámci Čechomor Kooperativa Tour 2017, které kapela zahájí ve Valašském Meziříčí bude skupina opět propagovat činnost obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky, která zdarma vychovává asistenční psy pro tělesně postižené. Společný projekt pojišťovny Kooperativa a skupiny Čechomor s názvem „Podpořte s námi pomocné tlapky!“ pomáhá financovat chov, předvýchovu a výcvik asistenčních psů, kteří ulehčují život tělesně postiženým a pomáhají jim v jejich nelehké situaci.

Vstupenky jsou k dostání v Tutistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

(red)