Díaz s Rafany vystavují v Galerii Kaple

Společný projekt výtvarné skupiny Rafani a Federica Díaze bude k vidění v meziříčské Galerii Kaple do 16. června. Vernisáž proběhne 11. května v 18.00 hodin. Výstavu je možné zhlédnout zdarma.

Federico Díaz získal celosvětové uznání abstraktními díly, které z velké části vytvořily počítače a roboti. Orientuje na vztah mezi vědou a uměním a projevuje intenzivní zájem o problémy ekologie a urbanismu. ,,Do hlubšího povědomí české veřejnosti vstoupil až nedávno jako autor nejsledovanějšího exponátu českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji obří kapkou z ryzího zlata," sdělil kurátor galerie Leszek Wojaczek. Syn argentinského filmového režiséra a slovenské matky žije v Praze, kde vede ateliér supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Kontroverzní výtvarná skupina Rafani vznikla v roce 2000 a v současné době zaujímá na české umělecké scéně výjimečnou pozici. Svým politicky angažovaným přístupem k umění Rafani reagují na problémy společnosti. Pozornost na sebe členové této skupiny strhli už několikrát, a způsobili tak řadu skandálů. ,,Na Václavském náměstí spálili černobílé verze národní vlajky a při návštěvě pražského Veletržního paláce se veřejně vykáleli na zem v expozici českého a slovenského umění," dodal kurátor Galerie Kaple Leszek Wojaczek.

Jan Grepl (jg)