Divadelní improvizace zase trochu jinak

Divadelní improvizace zase trochu jinak

Každou první sobotu v měsíci se M-klub tradičně plní fandy valmezské skupiny Valouny natěšenými na další večer krátkých improvizací podle pravidel České improvizační ligy. Novým divákům chvíli trvá, než se zorientují, co na pódiu dělá rozhodčí v pruhovaném hokejovém drese s píšťalkou a stopkami v ruce, proč jsou herci rozděleni podle barev triček do dvou týmů, co se myslí třeba tím, že se bude hrát improvizace v kategorii "dubbing", a co to znamená, že herec udělal "faul".

Květnové představení ale bude nové i pro ostřílené improligové závisláky - a to rozhodně nejenom tím, že se výjimečně koná až druhou sobotu v měsíci. Až na to, že se bude improvizovat, bude totiž vše jinak, než jak jsou zvyklí. Na židlích nebudou připraveny tolik milované hlasovací kartičky. Na pódiu se neobjeví zbožňované Valouny hrající proti hostující skupině z jiného města, ale pouze hosté… a po představení herců nebudou konferenciérem požadovány oslavné ovace tradičně provázející příchod rozhodčího, který by od té chvíle celou show dával patřičně "do lajny". Rozhodčí totiž nepřijde vůbec. Ano, tento večer tak bude už od samého počátku od skalního valounského fandy vyžadovat velkou dávku klidu a železné nervy.

Valouny si totiž dávají v květnu pauzu a svůj termín popustili svým přátelům z pražské skupiny Longformy, která nepředvede tradiční improzápas (nebo improshow či improgame) dvou týmů s improvizacemi do dvou, tří minut, ale komorní představení pěti improvizátorů a hudebníka založené na delších příbězích, v kterých si herci dovolí tu a tam malinko rozvolnit tempo. Tradiční "kategorii" s poměrně jasnými pravidly hry plnou rychlých střihů a vtipu tak v představení longforem nahradí delší, volnější improvizace "bez pravidel" s o poznání více rozehrávanými situacemi, kde hercům kromě humoru půjde také o dobré vystavění děje, větší prokreslení charakterů postav a vztahů mezi nimi. Vrcholem celého večera longforem pak většinou bývá jeden delší kompaktní příběh "ve více dějstvích“.

 

Longformy

Každé představení longforem je specifické i svým hlavním tématem, z kterého čerpá. Do Valmezu "longformáci" přivážejí formát nazvaný "Špína a krása starého Londýna". Zcela improvizované příběhy tak už dopředu mají jednu věc jasnou - budou se odehrávat v Londýně 19. století. Herci se s vámi přenesou do centra rozrostlého britského impéria, do města plného bohatství a chudoby, kde se snoubilo to v té době nejpokrokovější s tím nejubožejším a zastaralým, města prošpikovaného špinavými stokami, novými železnicemi a ulicemi zahlcenými kočáry, do města plného bohatnoucích podnikavců a mazaných chmatáků rozrůstající se galerky, města ctihodných Londýňanů z majestátních vil na předměstí a špinavých dělníků z místních textilek.

Hlavní inspirací představení budou krom starého Londýna samozřejmě i témata a různá další přání diváků. Ti se tak stejně jako na tradičních impropředstaveních de facto stanou spolurežiséry celého večera a zásadním způsobem ovlivní to, kde a o kom příběhy budou a jak se budou vyvíjet dál. Mnohé však bude jako v každém improvizovaném představení záviset jen na momentální spoluhře a invenci herců.

Najdete-li si v sobotu 10. května čas, neváhejte zamířit na 20 hodin do M-klubu na představení Longforem Špína a krása starého Londýna. Lístky je možné zakoupit v předprodeji na stránkách M-klubu či osobně v Turistickém informačním centru na druhém nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

 

(red#2014)

 

Improliga Květen 2014 Valmez