Divoký, hororový, folklorní - obrazový svět Jana Vytisky v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí.

Divoký, hororový, folklorní - obrazový svět Jana Vytisky v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí.

Jan Vytiska (1985) pochází z Rožnova pod Radhoštěm. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Sklářskou ve Valašském Meziříčí u profesora Mgr. Jaroslav Koléšek, ArtD. Je absolventem Fakulty umění v Ostravě, ateliéru "Nová média“ u Doc.Mgr. Jiřího Surůvky. 

Komiksové pojaté malby plné barev, obrysových linek připomínající Ladovy obrázy rozvinul již během studií. V rámci hudebních vystoupení skupiny Like She jenž byl členem, byly promítány jeho videoprojekce a tudíž se snaž dostal do povědomí široké veřejnosti. Už v té době byl velmi známou ikonou nejen na ostravské výtvarné scéně.

Vytiska bezesporu patří mezi silnou nastupující generaci mladých výtvarníků. 
Je držitelem ocenění na Art Prague, Ceny diváků na přehlídce finalistů Ceny kritiky za mladou malbu a byl finalistou přehlídky Arts Point.

V jeho tvorbě je velmi patrný návrat do dětských let. Z obrazů je cítit hravost, nespoutanost a punkerství. Není konceptuálním umělcem a jako mnoho dalších výtvarníků si rád lebedí v současném trendu dekadence. Navazuje na specifickou pop–surrealistickou linii současné české malby. Má slabost pro mýtus lidového hrdiny a sebestylizaci. Jeho tvorba je velmi specifická a rozeznatelná díky opakujícím se estetickým znakům (visícího oka, dřevěné chalupy, masky a chlupy). Inspirační zdroje nalézá v béčkové kultuře, hororu, street artu a tuctových počítačových hrách. 

V současné době vyprávění temné, ohněm ozářené výjevy. Zprostředkovává ty nejtemnější hororové příběhy, s deathmetalovou dekorací ozvláštněné o prvky venkovské mytologie a folkloru. Výjevy se převážně odehrávají v dřevěnicích, kde protagonisté vystupují v lidových krojích, masopustních maskách a naplňují své role v bizarních venkovských rituálech. Vytisku můžeme vnímat jako moderního lidového vypravěče, kterému není pořádně rozumět. 

Jeho malby, kresby, objekty a animace jsou provokativní, naturalistické, šokující a probouzejí v divákovi emoce, chvění i nečekané reakce.