Fenomén Merkur zavítá do Muzejního a galerijního centra ve Valašském Meziříčí

Fenomén Merkur zavítá do Muzejního a galerijního centra ve Valašském Meziříčí

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí připravuje ve druhém výstavním patře rozsáhlou výstavu legendární kovové stavebnice Merkur, na které představí převážně výrobce kovových stavebnic v období po první světové válce. Úvodního slova na vernisáži 12. října 2016 se ujme její autor, sběratel Jiří Mládek. Začátek vernisáže je v 18 hodin a výstava potrvá do 1. ledna 2017.

Česká stavebnice Merkur se už přes 90 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji. Otcem stavebnice je Jaroslav Vancl, který po první světové válce založil firmu Inventor, která vyráběla stavebnici na poněkud jiném principu, než ji známe dnes. V roce 1922 získal Vancl celosvětový patent. Zlom ale nastal o tři roky později, kdy přešel na nový systém spojování: jednotlivé díly se spojovaly šroubky a matičkami. Stavebnice změnila i jméno, Merkur byl na světě a přežil v podstatě v nezměněné podobě až do dnešních dnů. Merkur měl to štěstí, že přežil neblahá válečná léta, kdy se firma musela zapojit do válečné výroby, poválečná léta i privatizaci, kdy firma v roce 1993 zkrachovala. Fenomenální hračku pro malé i velké zachránil Jaromír Kříž, dnešní  ředitel firmy Merkur Toys. Stavebnici neustále rozvíjí a vyváží ji téměř do celého světa.

Výstava představí návštěvníkům Muzejního a galerijního centra převážně české výrobce kovových stavebnic v období po první světové válce. Kromě Merkuru zde najdeme ještě tři další výrobce stavebnic: roudnický Edison, pražský Vašek a volarský Trix a z nich vytvořené exponáty – od různých aut, traktorů, lokomotiv až po ruské kolo, železniční most a Eiffelovu věž. Návštěvníci také nahlédnou do příběhů lidí, které Merkur ovlivnil: například jak profesor Otto Wichterle sestrojil pomocí stavebnice „čočkostroj“. Tento první přístroj na výrobu kontaktních čoček je velmi známý: byla to aparatura sestavená právě z dětské stavebnice Merkur - nejprve s dynamem z jízdního kola jako motorkem, pak i s motorkem z gramofonu.

Autorem výstavy je sběratel Jiří Mládek, který stavebnici Merkur zasvětil předchozích více než třicet let svého života. „Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal,“ říká obdivovatel stavebnice a propagátor Venclova odkazu. Jiří Mládek se narodil v roce 1946. Ve čtyřech letech dostal darem stavebničku Junior Trix, která jej technicky zasáhla na celý život. Po vyučení soustružníkem kovů vystudoval střední průmyslovou školu strojní a Strojírenský institut v Praze. Dvacet let pracoval v nástrojárně, pět let ve strojní a stavební údržbě v ČKD v Praze a až do odchodu do invalidního důchodu podnikal ve stavebnictví. Svému koníčku - dětským kovovým stavebnicím - se věnuje cca od roku 1980. Zajímá se o historii těchto hraček v Čechách i ve světě, spolupracuje s městským muzeem v Polici nad Metují, s Podřipským muzeem v Roudnici nad Labem a s muzeem hraček v Benátkách nad Jizerou. V České republice drží svojí sbírkou naprosté prvenství. Součástí výstavy bude i herna pro všechny věkové kategorie.

(ber)