Kulturní zařízení přivítá Pěvecké sdružení moravských učitelů

Kulturní zařízení přivítá Pěvecké sdružení moravských učitelů

V Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí v sobotu 18. června vystoupí významné kroměřížské uskupení, a to Pěvecké sdružení moravských učitelů, jehož historie sahá až do roku 1903. Na programu Meziříčského koncertu, který začne v 19.30 hodin, jsou skladby Biebla, Smetany, Dvořáka i Křížkovského. Vstupenky jsou k dostání také v předprodeji.

Pěvecké sdružení moravských učitelů založil významný pedagog a skladatel Ferdinand Vach již v roce 1903 a své dovednosti předávají po generace až do současnosti. Díky stylové a obsahové vytříbenosti a vyspělé hlasové kultuře pronikalo sdružení od roku 1905 i do ciziny, kde působilo jako objev a doznávalo triumfálních úspěchů. Řadu ocenění však u nás i v cizině získává neustále. V posledních letech sbor nastudoval řadu velkých a obtížných skladeb a na velmi vysokou úroveň pozvedl své interpretační schopnosti.

Od ledna 2015 je novým uměleckým vedoucím Jiří Najvar, který již přes své mláví dokázal svoji erudovanost a společně s Jiřím Šimáčkem povedou meziříčský koncert. Na něm zazní skladby Ave Maria z dílny Franze Biebla, Modlitba a Tři jezdci skladatele Bedřicha Smetany, Velké širé, rodné lány a Skřivánkovi z pera Josefa B. Foerstera. Další skladba Ave Maria, tentokrát od Leoše Janáčka, od kterého návštěvníci uslyší také Kantor Halfar a první polovinu koncertu uzavře skladba Mirogoj od Jana Grossmanna. Po přestávce diváci mimo jiné uslyší úpravy lidových písní Ferdinanda Vacha, Jana Šoupala, Oldřicha Halma či Jaroslava Křičky.

Vstupné je jednotné v předprodeji i na místě, kde budou vstupenky k dostání hodinu před začátkem koncertu. V předprodeji je k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

 

(smo#2016)