Malé jevištní formy 2014 mají své vítěze

Malé jevištní formy 2014 mají své vítěze

Pátek a sobota, 21. a 22. března 2014 patřily v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí šestatřicátému ročníku postupové přehlídky amatérských divadelních souborů Setkání divadel – Malé jevištní formy 2014. Festivalu se zúčastnilo celkem jedenáct souborů z různých koutů Moravy.

Amatérské divadelní soubory z různých koutů Moravy se předposlední březnový víkend sjelo do Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí, kde bojovaly o postup na Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek, Celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá Scéna v Ústí nad Orlicí, Cenu za nejlepší herecký výkon a také o přízeň diváků.

A jak to nakonec všechno dopadlo? Doporučení poroty na 12. Celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna získal ostravský divadelní soubor LDO ZUŠ E. Runda ZDIVIDLA za představení „Gudrun Ensslinová nebude mít pomník“, jež se volně inspiruje textem Christine Brücknerové. Na Mladou scénu porota navrhla také ostravský soubor Blazeovaní a jejich hru „Hodina pravdy“, která zahájila celý festival Setkání divadel v prostředí Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí.

 

Blazeovaní Hodina Pravdy

Blazeovaní - Hodina pravdy_foto Jakub Feranec

 

Kvalitu letošních uváděných inscenací potvrzuje také fakt, že porota na přehlídku Šrámkův Písek doporučila celkem tři divadla. Doporučení na 53. Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek tak získal soubor Dřina a papír z Lednice za představení „Gilgameš“, one man show novojičínského Jana Géryka alias HG feat. Uhřík a jeho „Postbluespunk“ a v neposlední řadě také matadory přehlídky LÁHOR/Soundsystem s inscenací „Jak to proboha budete dělat?“. Jan Géryk si s sebou kromě doporučení odnesl také Cenu za nejlepší herecký výkon letošního ročníku Malých jevištních forem. Skleněnou sošku z dílny místní sklářské školy neboli Cenu Josefa Fabiána za hlasování diváků si na závěrečném semináři převzal brněnský divadelní soubor AMADIS za předvedení hry Tiché údolí.

 

Jan Géryk (HG feat. Uhřík) - foto Jakub Feranec

 

Celý festival Setkání divadel – Malé jevištní formy 2014 v sobotu večer zakončila ve vyprodaném velkém sále slavná one man show Caveman, kterou meziříčskému publiku a účastníkům festivalu představil herec Jakub Slach. Poděkování patří všem organizátorům, jež soutěžícím poskytli skvělé podmínky. Nyní všem zbývá se těšit a připravovat na další 37. ročník, který se uskuteční ve dnech 20. a 21. března 2015.

Jakub Slach Caveman

Jakub Slach - Caveman - foto Jakub Feranec

 

(smo #2014)

Ondřej Smolka, PR Manager, 739 470 291, smolka@kzvalmez.cz