Malou scénu za oponou obsadí Afrika

Malou scénu za oponou obsadí Afrika

Návštěvníci Malé scény za oponou v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí se mohou do konce roku těšit ještě na dva koncerty. Toho prvního na konci listopadu se ujme mezinárodně osazené trio Aly Keïta & Lucas Niggli & Jan Galega Brönnimann a v prosinci se zde vrátí písničkář Gerald Clark, tentokráte s bluesovou kapelou. Vstupenky na oba koncerty jsou již k dostání v předprodeji. Začátek je klasicky v 19.30 hodin.

Afrika ve dvou polohách. I tak by se dala definovat následující programová nabídka Malé scény za oponou ve Valašském Meziříčí. Pondělí 28. listopadu bude totiž patřit triu Aly Keïta & Lucas Niggli & Jan Galega Brönnimann a jejich energické aktuální World Music. Keita pochází z Pobřeží slonoviny a Niggli s Brönnimannem se narodili v Kamerunu. A v sobotu 10. prosince se na druhou stranu posluchači ponoří do blues Geralda Clarka, zpěváka a písničkáře z jihoafrického Johannesburgu.

Keïta, Niggli a Brönnimann jsou zárukou dobrodružné jízdy z nejhlubší džungle pod širým africkým nebem zpět do Evropy. Keitovy kořeny náleží ke staré větvi afrických hudebníků, griotů. Učil se hrát na pětitónový balafon a od té doby, co se seznamuje s jazzem, vytváří svůj vlastní diatonický balafon přizpůsobený požadavkům západní hudby. Niggli i Brönnimannn byli ve své hudební tvorbě silně ovlivnění západoafrickou hudbou a společně s Keitou patří k význačným hudebníkům na experimentální a kosmopolitní scéně. V posledních letech hráli s řadou významných hudebníků na významných festivalech po celém světě.

Odlišnou část Afriky přiveze zpěvák a bluesový písničkář Gerald Clark, který patří k předním představitelům jihoafrické bluesové scény. Na Malou scénu zavítal již před třemi lety, kdy v České republice absolvoval první úspěšnou koncertní šňůru. Kromě skladeb v afrikánštině zpívá Clark také klasické Mississippi delta blues, známé skladby jako Stranger Blues, Stand By Me či It Ain’t You. Tentokráte ale v rámci nového turné vyjíždí s velmi talentovaným bluesovým kytaristou Jiřím Maršíčkem a nadanými muzikanty Lukášem Kytnarem a Tomášem Hobzkem.

Vstupenky na oba zmiňované koncerty na Malé scéně za oponou jsou již nyní k dostání v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

(smo#2016)