Mezinárodní festival poezie: Strhující přednesy, pohoda i přátelství

Mezinárodní festival poezie: Strhující přednesy, pohoda i přátelství

O uplynulém víkendu, od čtvrtku 15. do soboty 17. Října 2015 se v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí konal již 51. ročník Mezinárodního festivalu poezie. Tři dny kvalitních přednesů, necelá třicítka amatérských recitátorů, doprovodné programy a spravedlivá porota, to vše v pohodové a přátelské atmosféře. Na vítězné listině nakonec letos převládali čeští recitátoři.

Mezinárodní festival poezie vstoupil do své šesté dekády a nabídl řadu skvělých přednesů, jak z řad českých, tak i slovenských amatérských recitátorů. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích. Ceny vítězům předal ředitel Kulturního zařízení Roman Štěrba a předseda poroty Peter Zemaník. V té první si vítězství odnesla pelhřimovská recitátorka Tereza svěráková, které odborná porota udělila také speciální ocenění Cenu Jiřího Brolla za přednes textu Antona Pavloviče Čechova V letním domě. Drouhé místo obsadil Martin Mokrý z Jeseníku a třetí si vybojovala Frederika Kašiarová ze slovenského města Dačov Lom.

Ve druhé kategorii soutěžilo osm recitátorů. Na pomyslný trůn zaslouženě usedla Alžbeta Jurkovičová z Trnavy, která s přehledem vedla hodnocením 47 bodů v prvním a 45 bodů ve druhém kole. Porotu okouzlila natolik, že si vysloužila také Cenu starosty města Valašské Meziříčí za přednes textu Ľudmily Podjavorinské Čin – čin. Druhé místo získal Vladimír Soldán z Velké Dobré a třetí loňská vítězka Eva Hadravová z Prahy. Speciální Cenu Jiřího Demla za přednes textu Mariny Cvetajevové Který vítr mám proklínat si domů odvezla Terezie Jelínková z Prahy a Cenu Vladimíra Justla získala za přednes textu Veroniky Šikulové Dušinka Terézia Pravdová z Trnavy.

Večery festivalu patřily doprovodným programům. První večer se návštěvníci zaposlouchali do známých i neznámých melodií v podání skupiny Cimballica, druhý se seznámili s režisérem Alfrédem Radokem a třetí v režii Renaty Jurčové patřil přehlídce vítězů. Je dobojováno, dorecitováno a vše již teď směřuje k 52. ročníku, který se zde uskuteční v datu 20. – 22. října 2016.

 

 

(smo#2015)

 

Ondřej Smolka, PR Manager, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 739 470 291, email: smolka@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz