Meziříčská muzejní noc oslaví pátý rok

Meziříčská muzejní noc oslaví pátý rok

Už pět let se lidem ve Valašském Meziříčí zdarma otevírají dveře institucí zapojených do celorepublikového festivalu Muzejních nocí. Meziříčská muzejní noc 2014 se tentokrát uskuteční v pátek 16. května přesně v den oficiálního zahájení festivalu. Celý program započne na I. nádvoří zámku Žerotínů úderem sedmé hodiny večerní. To bude také místem hudebního programu. Slavnostní zakončení proběhne na II. nádvoří tanečním vystoupením. V letošním roce se do programu zapojilo dvanáct institucí. Návštěvníci tak budou mít možnost navštívit až devatenáct objektů. Nenechte si ujít výjimečný kulturní program, který pro Vás organizace připravily, a vydejte se s námi na netradiční putování za dobrodružstvím a zábavou.

 

V rámci Meziříčské muzejní noci mohou účastníci nahlédnout do objektů, které své brány otevřou zdarma až do půlnoční hodiny. Navštívit tak mohou výstavu Jiřího Kovandy v galerii Kaple, kde od osmé hodiny vystoupí za hudebního doprovodu spisovatel Jiří Měsíc či výstavu Jaromíra 99 v galerii Sýpka. V Lapidáriu Trojice se budou hledat bylinky pro Barboru Wagnerovou a v zámku Kinských navštívíme nejen výstavní expozice, ale společně utkáme i nekonečný koberec. Městská knihovna v Krásenské radnici připravila program s názvem Skřivánci na niti, razítko na řiti… v rámci oslav sta let od narození Bohumila Hrabala. Moravská gobelínová manufaktura vystaví konfrontaci dvou gobelínů. Vlámského gobelínu Hostina dam z počátku 17. století a tapiserie utkané v současnosti podle předlohy Karla Malicha s názvem Dialog. Chybět nebudou ani tradiční prohlídky.

 

Návštěvníky přivítá také Hvězdárna včetně historické Ballnerovy hvězdárny z roku 1929 či Muzeum Valašských strašidel, Vrtule – svět her a poznání, kde jsou přichystány zábavné hry pro děti i TJ Sokol, který vystaví loutky a poohlédne se za 150 let fungování Sokola ve Valašském Meziříčí. I letos se do Muzejní noci zapojuje Evangelický kostel, který nabídne varhanní koncert Daniely Valchářové a vernisáž výstavy klientů ÚSP Pržno, Základní umělecká škola Alfréda Radoka a Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská. „Novinkou letošního ročníku je zpřístupnění filiálního kostela Sv. Jakuba Většího v blízkosti zámku Kinských,“ sdělila organizátorka Meziříčské muzejní noci Vlasta Červenková.

 

Jakýmsi centrem Meziříčské muzejní noci je areál zámku Žerotínů. Zde na prvním nádvoří bude noční putování zahájeno doprovodným programem a návštěvníci se mohou těšit na řadu hudebních vystoupení. „Ihned po zahájení tady vystoupí místní rock bluesová skupina The Dust, kterou následně vystřídá pražská elektro popová kapela Prodavač, duo Republic of Two nebo vycházející hvězda kapela Tichonov. I letos nebude chybět graffiti workshop Aerosoul s Lion-Graffiti. A muzejní noc uzavře taneční vystoupení skupiny D-company. Pro ty, co nebudou unaveni, se mohou vyřádit na afterparty v M-klubu. O tu se postarají Check da Skills rytmu v reggae a hip hopu, který posléze vystřídá ghettofunk či electroswing.“, přiblížila doprovodný program muzejní noci koordinátorka projektu Vlasta Červenková.

 

Pro pohodlný přesun mezi jednotlivými institucemi bude možno využít Noční expres, který bude vyjíždět z druhého nádvoří za symbolické vstupné 20 Kč. „Převážně v Turistickém informačním centru, ale i v jednotlivých institucích bude pro každého připraven muzejníček na střádání razítek z navštívených organizací,“ doplnila Vlasta Červenková. Odevzdané muzejníčky budou slosovatelné o pět volných vstupenek na festival Valašský špalíček 2014, tři volné vstupenky na VALMEZ 2014, dvě permanentky na studium oboru dle vlastního výběru v ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí, dvě volné vstupenky do Hvězdárny ve Valašském Meziříčí, pět volných rodinných vstupenek do Muzea valašských strašidel, knihy a sbírky s kulturní tématikou a skleněný výrobek se Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

Přáním a snahou pořadatelů a Meziříčské muzejní noci je, aby se její konání stalo neodmyslitelnou součástí meziříčského kulturního kalendáře a tím by každoročně připomínala všem Meziříčanům aktivní roli muzeí, galerií a všech kulturních institucí v životě našeho města. Svou účastí tak můžete podpořit atmosféru jedinečné noci ve Valašském Meziříčí.

 

(smo#2014)

 

 

Více informací na:     mmn.kzvalmez.cz