Meziříčská muzejní noc poosmé zpřístupní kulturní instituce zdarma s doprovodným programem

Meziříčská muzejní noc poosmé zpřístupní kulturní instituce zdarma s doprovodným programem

V pátek 9. června 2017 se Valašské Meziříčí opět zapojí do celorepublikového festivalu Muzejních nocí a vyzývá k nočnímu putování. Osmý ročník Meziříčské muzejní noci již tradičně nabídne bohatý doprovodný program celkem na čtyřiadvaceti místech po celém městě, o nějž se přičinily všechny zapojené instituce. I letos je pro návštěvníky připraven Noční expres, muzejníčky a doprovodný program na II. nádvoří zámku Žerotínů. Vše vypukne úderem devatenácté hodiny a potrvá nejen do půlnoci. Ovšem kino Svět již 8. června jako předzvěst uvede za snížené vstupné premiéru artového debutu polského režiséra Jana P. Matuszyńského, který popisuje neuvěřitelně skutečný příběh prokleté rodiny malíře Zdisława Beksińského.

Meziříčská muzejní noc se nejen pro místní obyvatelé stala krásnou a zajímavou tradicí. Zapříčila se tak tím, že nabízí pozoruhodný zážitek prožít atmosféru určitého místa v nočních hodinách a zcela jinak. V tuto noc se brány všech zapojených institucí otevřou s nabídkou doprovodných programů. Akce a různé zpestření si pro putovníky připravili všechny zúčastněné instituce. „Návštěvníci se v zámku Kinských můžou těšit na sklem zaplněnou zimní zahradu vytvořenou designérským studiem P3L1, na promítání biografu s historickými fotografiemi a filmy zachycujícími jak město Valašské Meziříčí, tak tradiční práce na Valašsku a můžou se také prostřednictvím speciálního zvukového detektoru pokusit zachytit zvuky vydávané netopýry, kteří jsou v letních večerech častými návštěvníky parku u zámku Kinských. V kostele sv. Trojice pak ožije unikátní barokní socha vousaté světice sv. Starosty, která návštěvníkům přiblíží atmosféru své doby,“ představila program Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková.

Městská knihovna v Krásenské radnici připravila hravé dobrodružství s komiksovými postavičkami Čtyřlístek, které pobaví děti i dospělé. Moravská gobelínová manufaktura provede dílnami a vystaví zrestaurované tapisérie, T. J. Sokol uspořádá výstavu k 100. výročí bitvy u Znojma a loutkové představení divadla Pimprlata. Muzejním a galerijním centrumláka na kávu s Radokem, hrátky s festivalem IQ Play a sázky a dostihy robotů. Profesionální degustaci káv také můžete prožít v kavárně Café Tucan,která v rámci nových prostor na náměstí vybízí na procházku valmezským podzemím.Vrtule – Svět her a poznání v rámci expozice poodhalí roušku tajemství optických klamů i zrakových iluzí a nabídne možnost si iluzi vytvořit a projít si labyrintem i Evropou.

ZUŠ Alfréda Radoka stejně jako ZUŠ B-Art zve do svých ateliérů a Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská do sklářské hutě, kde si můžete sklo zblízka osahat. Do této noci se zapojí také budova Evangelického kostela i katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie či kostel sv. Jakuba Většího.

Pozorovat nebeskou klenbu bude možné na místní Hvězdárně a nechat se postrašit vybízí Muzeum Valašských strašidel, Galerie Sýpka láká na výtvarnou dílnu a Galerie Kaple na 3D mapping a Malá scéna za oponou se během muzejní noci promění v obří hudební nástroj připomínající struny gigantické harfy, do jehož útrob mohou návštěvníci vstoupit. Kino Svět bude promítat krátké nezávislé animované filmy nejen pro děti ve spolupráci s ateliérem Animat - ateliérem Animované tvorby ze Zlína a mezinárodní slovenský festival Fest Anča vytvořil pásmo animovaných filmů pro dospělé. V Turistickém informačním centru je pro každého připraven muzejníček, do nějž si mohou zájemci střádat razítka z navštívených organizací a získat tak věcné dary a vstupenky.

Všechny instituce mají vstup zdarma, jen Muzeum řeznictví navštívíte za poplatek 30 Kč, k němuž náleží drobné občerstvení a promítání filmu Valašská zabijačka

V rámci nočního putování je přichystán na II. nádvoří zámku Žerotínů doprovodný program, v rámci kterého vystoupí brněnský elektroakustický hudebník, umělec a absolvent Favu Teve s indiefolkovými rytmy, frýdecko-místečtí Div i ded přinesou osobité pojetí shoegaze dream popu,  stylu který maže ostré linie jednotlivých hudebních nástrojů a mísí je všechny do směsi zvuků evokující v člověku jakousi zasněnost. Extravagantní slovenský umělec a také absolvent Favu Panačik své koncerty vytváří jako samotný multimediální projekt. Ty jsou poté nevyzpytatelné, kontroverzní s chytlavými popovými melodiemi a bizarními nápady obsahujícími humor. Mezi hudebními vystoupeními se budeme moci setkat se současným pohybovým a umělecky vizuálnímduem ze skupiny tYhle a jejich pouličním divadelní představení Les Fantômes. Pro děti je připraveno loutkové představení Houpací pohádky studia Damúza, které provedou neuvěřitelným dobrodružstvím během jedné neočekávané noční jízdy na rožku měsíce. Ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění v Bánské Bystrici bude vytvořen videomapping na kapli i mapping na objekt, který dotvoří celkovou atmosféru II. nádvoří. Nejen děti se mohou těšit na hravé, výtvarné i hudební workshopy. Závěrečná ohnivé show v podání Manawa fire art za doprovodu bubnů následně zakončí letošní Meziříčskou muzejní noc. Pro co ještě nebudou chtít jít spát, připravil M-klubu hudební afterparty v podání interpretů Washelll, Petr Charvát a FForward.

Program Muzejní noci je opět pořádně nabitý, a aby mohli návštěvníci nechat odpočinout svým nohou, je připraven tradiční Noční expres, který všechny přepraví k jednotlivým institucím za symbolické celonoční jízdné 30 Kč. Hlavní nástupní zastávka bude na II. nádvoří zámku Žerotínů. Více informací s podrobným programem jednotlivých institucí je k nalezení na stránkách http://mmn.kzvalmez.cz/

 

Facebookové stránky: https://www.facebook.com/Mezi%C5%99%C3%AD%C4%8Dsk%C3%A1-muzejn%C3%AD-noc-383738071834624/

 

 (cer#2017)

Vlasta Červenková, koordinátorka MMN

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 775 109 206, email: cervenkova@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz