O válce a „Chuti pomáhat“

O válce a „Chuti pomáhat“

Již třetí přednáška z cyklu „Válka na Ukrajině ještě neskončila“ se uskuteční ve valašskomeziříčském M-klubu, a to ve čtvrtek 7. dubna. Přednášet bude humanitární dobrovolník Michal „Kody“ Kislicki, který od roku 2014 pomáhá lidem přímo na frontové linii donbaské oblasti. Začátek je v 19 hodin a v průběhu se uskuteční dražba obrazu Petra Hajdyly, jejíž výnos poputuje na pomoc dětem v Ukrajině.

Michal Kislicki se ve víru války vlastně ocitl náhodou, a to při svém putování kolem světa. Ze svého rodného Brna došel na východní Ukrajinu, kde jako svědek útrap lidí na frontové linii zanechal cestovatelského dobrodružství, protože pochopil, že jeho vlastně cesta míří tam, kde lidé potřebují pomoc. Sám za sebe začal pomáhat obětem války, protože kromě církevní a humanitární pomoci na Ukrajině téměř žádný sociální systém nefunguje. Ve válkou zasažených oblastech jsou tak tisíce případů dětí bez rodičů a starých lidí, kteří jsou odkázáni na cizí pomoc.

Po půl roce pomoci na frontě se vrátil na měsíc do Česka, a na jaře 2015 udělal první přednášky o válce na Ukrajině, protože dobře vnímal, že média o tuto válku ztratily zájem. Při další podzimní sérii přednášek se mu podařilo dát dohromady materiální a finanční pomoc a do bojové zóny se podařilo dovést tři kamióny převážně zimního oblečení, spacáků berlí, svíček, lékárniček, anebo i 40 tun střešní krytiny na opravu boji poničených budov. Finanční sbírka probíhala v rámci projektu „Teplo pro Ukrajinu“, kdy se za prostředky sesbírané u nás, vyráběly kamna přímo ve válkou zmítaném městě Krasnohorovka. Zabezpečit místní lidi teplem, je v oblastech kde teplota padá k mínus třiceti stupňům krajně důležité. Nefunguje elektřina ani ústřední topení. V bytech panelových domů je pak běžně k vidění, jak uprostřed obývacího pokoje stojí kamna s komínovým vývodem přes zeď, nebo okno ven.

Projektů má Michal víc. Jedny z dalších jsou „Tábor bezpečí“ a „Buď šťastný“ zaměřené na děti. V létě minulého roku sehnal Michal „Kody“ Kislicki prostředky a odvezl z bojové zóny šedesát pět dětí daleko za frontu, kde uprostřed přírody připravil letní tábor. Několik turnusů dětí se tak mohlo těšit klidu, daleko od létajících granátů a šrapnelů. Projekt „Buď šťastný“ se věnuje dětem přímo na frontě, aby v rámci hraní a učení, alespoň na chvíli zapomněly na válečné útrapy.

Při dubnové přednášce v M-klubu se uskuteční dražba obrazu malíře MgA. Petra Hajdyly, který vystavuje v Galerii Kaple ve Valašském Meziříčí. Výtěžek z dražby obrazu půjde celý na pomoc dětem, žijících ve válečné zóně východní Ukrajiny. Více informací o projektech Michala „Kodyho“ Kislicki můžete navštívit www.chutpomahat.cz, nebo facebook „Válka na Ukrajině 2016 a Chuť pomáhat“.

Marek Baroš – M-klub