Osobnost roku Eva Koťátková v galerii Kaple

Osobnost roku Eva Koťátková v galerii Kaple

Galerie Kaple na II. nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí má tu čest představit v současnosti jednu z mezinárodně nejuznávanějších českých umělkyň, Evu Koťátkovou. Vernisáž výstavy laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého se uskuteční ve středu 5. října od 18 hodin. Výstava potrvá do 24. listopadu.

Třiatřicetiletá umělkyně Eva Koťátková je nejen držitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého, ale jako jediná česká výtvarnice byla oceněna Cenou Dorothey von Stettenové udělovanou umělcům do 36 let a nově byla také s Jiřím Valochem titulována výtvarnou cenou Osobnost roku 2015. Ta je udělována českým výtvarným umělcům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku na základě bodování odborné poroty.

Eva Koťátková zaujala výstavou v pražské galerii Prádelna, jež byla zároveň součástí její dizertace na VŠUP. Ve své tvorbě se dlouhodobě zabývá překážkami a bariérami, kterým člověk ve společnosti čelí. Ztvárňuje je v podobě různých klecí a omezení. Pracuje s kresbou, objektem, instalací i živou akcí. Patří k českým umělcům, kteří stále častěji s úspěchem vystavují více v zahraničí než doma. Z jejích loňských zahraničních úspěchů zmiňme účast na newyorském Trienále, které pořádá tamní New Museum a samostatnou výstavu v List Visual Arts Center při univerzitě MIT ve Spojených státech Amerických.

(smo#2016)