Priessnitz se na turné zastaví i ve Valašském Meziříčí

Chlapi šli z práce a zpívali si punk. Když došli domů, už si popěvovali temný rock a byli Priessnitz. Tak by se dal velmi stručně charakterizovat vývoj jesenické kapely Priessnitz, která v sobotu 2. dubna zahraje v meziříčském M-klubu.

Skupina je postavená na dvou výrazných hudebních osobnostech - zpěváku, skladateli a textaři Jaromíru Švejdíkovi a hráči na kytaru Petru Kružíkovi. Ti společně v roce 1986 založili punkovou kapelu Chlapi z práce, která v roce 1989 dokonce vyhrála Rockfest. Jenomže potom Kružík slyšel britskou kapelu Fields of Nephilim. „To byl zlom. Od té doby Chlapi z práce ustupovali a vznikal Priessnitz," uvedl jeden z lídrů skupiny.

Hned na začátku 90. let vzniklo první a podle mnohých dosud nejlepší album Priessnitz s názvem Freiwaldau. „Jsou na ni skladby jako Bál pozůstalých, Kam se podějem a především Sny. Tato skladba se stala hitem a Priessnitz ji hrají dodnes," řekl produkční kulturního zařízení David Schwager. Dosud má skupina na kontě rovných deset alb.

Do Valašského Meziříčí Priessnitz přijíždějí v rámci celorepublikového turné Alois Nebel tour. „Název je odvozen od komixu, který Švejdík napsal společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem. Téměř hotový je i film podle této předlohy, který má mít premiéru v říjnu," doplnil Schwager.

Sobotní meziříčský koncert začne v tamním M-klubu v osm hodin večer. (mrn)