Radošinské naivné divadlo uvede satirickou komedii ve Valašském Meziříčí

Radošinské naivné divadlo uvede satirickou komedii ve Valašském Meziříčí

Do Valašského Meziříčí přijedou ve čtvrtek 25. října herci z Radošinského naivného divadla z Bratislavy. Svou hru Len tak prišli představí v sále Kulturního zařízení v rámci doprovodného programu 48. ročníku Mezinárodního festivalu poezie od 20.00 hodin.

Divadelní představení Len tak prišli je satirickou komedií na háklivé téma dědictví. „Len tak prišli je priam mrazivým obrazom súčasných slovenských pomerov a jej autor Stanislav Štepka sa tým vôbec netají,“ napsala ve své recenzi hry Martina Grochálová z Katolíckých novin. Děj hry se odehrává v provinčním městě, kde při dopravní nehodě zemřel primátor, známý gubernátor a místní manipulátor Roman Eliáš. Společně s bohatými pozůstalými budeme moci netrpělivě přihlížet smutečnímu shromáždění, na němž se zúčastnění dozví překvapivou závěť od přítomné notářky. Jakmile dojde na čtení oné závěti, začnou se odkrývat charaktery jednotlivých pozůstalých a dít se neuvěřitelné věci. Na scéně se objeví dva neznámí hosté, o kterých se vzápětí dozvíme, že vlastně vůbec nejsou z naší planety.

 

len tak prišli

 

Autor Stanislav Štepka do hry zakomponoval výroky a citáty známých osobností a použil i situace, jež se skutečně staly. Bez okolků poukazuje na všechny lidské neřesti, mezi které patří hloupost, chamtivost, prospěchářství nebo sexuální nenasytnost. Protikladem přítomných lidí jsou oni neznámí mimozemšťané, co by jednoduché a čisté bytosti, jenž věci vnímají tak jak jsou, nejsou sobečtí a nemají boční úmysly.

Divadelní hra měla v Radošinskom naivnom divadle premiéru na konci října minulého roku. Není typickou hrou tohoto Bratislavského divadla a za svůj drsný pohled na současnou dobu a lidské pohnutky sklízí u diváků kladné i záporné ohlasy. Předprodej vstupenek probíhá v Informačním centru ve Valašském Meziříčí. Mezinárodní festival poezie je pořádán Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí ve spolupráci s městem Valašské Meziříčí. Finanční podporu poskytlo Ministerstvo kultury ČR, město Valašské Meziříčí a CS CABOT ve spolupráci s NIPOS ARTAMA Praha a Národným osvetovým centrom Bratislava.

(smo)

 

len tak prišli