Setkání divadel - Malé jevištní formy 2013

Setkání divadel - Malé jevištní formy 2013

Nové inscenace, vypilované dialogy, překvapivé závěry, herecké výkony hodny cen Thálie, známé i neznámé divadelní spolky, dlouholetí rivalové, ale i dobří přátelé a to všechno dohromady pod jednou střechou Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí. V pátek 22. a v sobotu 23. března se zde totiž uskuteční další ročník festivalu amatérských divadel Setkání divadel – Malé jevištní formy 2013.

Setkání divadel – Malé jevištní formy probíhají na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí už poměrně dlouhou dobu. Letošní ročník nese číslo 35 a amatérská divadla se budou opět snažit přesvědčit odbornou porotu o tom, že právě oni jsou ti, kteří si zaslouží získat postup na celostátní přehlídku. Členové poroty budou hodnotit jednotlivá představení, své názory přednesou divadlům a přítomným divákům na jednotlivých seminářích a v sobotu 23. března, na konci závěrečného semináře vyhlásí dvě nejlepší postupující divadla na Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek, Celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá Scéna v Ústí nad Orlicí a Cenu za nejlepší herecký výkon.

Letošní ročník sebou nese také jednu významnou novinku. Úplně poprvé se totiž do hodnocení divadel budou moci zapojit i samotní diváci. Ti podle svého uvážení a svých pocitů mohou zvolit divácky nejoblíbenější divadelní představení celého festivalu. Nová udělovaná cena diváků nese jméno jednoho ze zakladatelů Malých jevištních forem pana Josefa Fabiána. „Cena Josefa Fabiána, zakladatele MJF je památkou na tuto nepřehlédnutelnou osobnost meziříčské kultury a místního divadelního života,“ prozradila dramaturgyně festivalu Magda Siekliková a zároveň odtajnila i postup nového hodnocení: Každý z diváků dostane při odchodu ze sálu kuličku, kterou vhodí do pro to určených bedýnek s čísly 3, 2 a 1 podle svého uvážení, zda se mu divadlo líbilo či nelíbilo. Výsledek bude vypočítaný průměrem a bude zajímavé sledovat, jak se liší názor diváků od odborné poroty.“

Soutěžní představení nejsou to jediné, na co se účastníci a návštěvníci festivalu mohou těšit. Součástí Setkání divadel je i takzvaný doprovodný program. Ten je na programu v sobotu 23. března od 20.00 hodin a v rámci něj letos v M-klubu vystoupí originální kladenská skupina Zrní a o afterparty se postarají Disjockejové, dvojice tvořená Petrem Markem ze skupiny Midi Lidi a Johanou Švarcovou z kapely Kazety. Dvoudenní divadelní maraton i sobotní doprovodný program je určen nejen účinkujícím, ale i široké veřejnosti a milovníkům klasického divadla a improvizace. Zakoupené vstupenky platí po oba dny festivalu a zároveň i na doprovodný program. Vstupenky je možno koupit v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí. Více informací na stránkách festivalu mjf.kzvalmez.cz nebo na www.kzvalmez.cz. Uzávěrka přihlášek na festival je již v pondělí 25. února 2013.

Festival společně s Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí pořádá NIPOS ARTAMA za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Fondu kultury Zlínského kraje, CS CABOT a města Valašské Meziříčí.

(smo)