Valašský špalíček s příchutí blues

Valašský špalíček s příchutí blues

Festival Valašský špalíček nabízí společně s legendami čs. bigbítu na hlavních scénách také bluesové koncerty ve sklepení M-klubu v programu Bonzo Blues Café a ve velkém sále, kde poprvé uvede polskou bluesovou scénu v první části série Antologia Polskiego Bluesa ve spolupráci s magazínem Twój Blues. Festival se ve Valašském Meziříčí uskuteční ve dnech 21. až 23. června 2018. V předprodeji jsou celofestivalové i jednodenní vstupenky.

Podtitulem Valašského špalíčku, je folk-blues-beat festival, a tak vedle legend československého bigbítu láká také na bluesové koncerty. V letošním roce se mohou návštěvníci a milovníci tohoto žánru těšit na dvě bluesové scény. Páteční program v M-klubu se ponese v příjemné atmosféře scény Bonzo Blues Café, kterou jak už název napovídá, bude opět provázet slovenský bluesman Peter Bonzo Radványi. V loňském roce zde ve velkém scénu zakončil, přitom oslavil sedmdesáté narozeniny a tentokrát program sólovým vystoupením zahájí. A koho návštěvníci uslyší?

Po Bonzově zahájení přijde na řadu folklórnější vystoupení českého písničkáře Vladimíra Merty s dvakrát mladším klavíristou a kytaristou Ondřejem Fenclem. Navrátivší objev britské bluesové scény, kytarista Krissy Matthews si ve sklepení střihne solový part před večerním koncertem na hlavní scéně v plné palbě se svou kapelou. V duu posluchače potěší nejvýznamnější osobnost slovenské jazzové scény Peter Lipa, na jehož koncert naváže maďarské kytarovo-harmonikové bluesové duo Fekete Jenő & Horváth Misi. Páteční Bonzo Blues Café pak akustickým koncertem završí argentinská blues rocková parta Demian Band, kterou mohou meziříčané znát z programu Malé scény za oponou. A poprvé to ve Valašském Meziříčí rozjedou v plné elektronické parádě, a to následující den na venkovní scéně.

V sobotu se bluesový program přesune na Deza Stage do velkého sálu. S polským magazínem Twój Blues vzniká jedinečná série nazvaná Antologie Polského Blues. V rámci první části představí akustické duo The Missing Part ve složení Natalia Kwiatkowska a Robert Kapkowski z kapely Cheap Tobacco, která v ten den zahraje také na Cabot Stage na I. nádvoří. Sólově zahraje Roman Puchowski a závěr bude patřit skupině Los Agentos, volnému projektu špičkového polského hráče na foukací harmoniky Roberta Lenerta.

V předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí, online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz a festivalu Valašský špalíček valasskyspalicek.kzvalmez.cz jsou k dostání celofestivalové třídenní vstupenky za 790 Kč a jednodenní vstupenky jsou v prodeji od 21/5 do 20/6 za 490 Kč .

 

(smo#2018)