Výstava Psychedelia ve Valašském Meziříčí se blíží k závěru

Výstava Psychedelia ve Valašském Meziříčí se blíží k závěru

Muzejní a galerijní centrum ve Valašském Meziříčí v současné době hostí rozsáhlou výstavu psychedelických plakátů ze San Francisca, československých bigbeatových plakátů, obalů gramofonových desek, časopisů a knih s názvem Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962-72. Shlédnout tento jedinečný projekt o fenoménu světové alternativní hudební scény mají zájemci už jen do neděle 18. září. Poté bude výstava po třech měsících trvání ukončena.

Jedinečný pohled na alternativní hudební scénu z šedesátých a sedmdesátých let skýtá rozsáhlá výstava Psychedelia v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí. Dvě výstavní patra centra nabízí 1250 originálních položek. K vidění je okolo 110 vzácných československých bigbeatových plakátů kapel Blue effect, The Primitives Group, Flamengo, Collegium Musicum, Olympic či Synkopy 61 asi 150 San Franciských psychedelických plakátů z dílny Billa Grahama ve Fillmore West a Family Dog Production. Dále plakáty z desek, které se rozdávaly pouze klubů a promotérům. Nechybí zde také na 500 obalů gramofonových desek, které vypovídají o tom, jak svou hudbu cítily dané skupiny, z nichž se doslova stala umělecká díla, časopisy a knihy z té doby.

Projekt Psychedelia navazuje na výstavu Papež kouřil trávu a jejím autorem je historik umění Zdeněk Primus. Je to výstava o moci mladých, nezávisle se cítících lidí, kteří svým nekompromisním přístupem chtěli v letech 1962 až 1972 změnit společenskou a do jisté míry i politickou situaci světa. Zatímco se na “západě” jiný pohled na společnost etabloval a později slinul s takzvanou levicovou respektive alternativní politickou scénou, byl tento vývoj na východě dohnán do podzemí, z čehož vznikla v druhé polovině sedmdesátých let undergroundová a disidentská scéna. Nejvýraznější byl takzvaný psychedelický styl od roku 1966/67. Právě tam vzniklo i z kunsthistorického hlediska něco zcela nového.

Výstava v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí je k vidění do neděle 18. září od úterý do pátku v čase 9.00-17.00 hod. a o víkendu v čase 13.00-17.00. Základní vstupné činí 50 Kč, snížené 20 Kč. Děti, studenti a školní skupiny mají vstup zdarma.

(smo#2016)