Významný hudební skladatel a kytarista Štěpán Rak vystoupí na Malé scéně za oponou ve Valašském Meziříčí

Významný hudební skladatel a kytarista Štěpán Rak vystoupí na Malé scéně za oponou ve Valašském Meziříčí

Malá scéna za oponou Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí vstupuje do nového roku koncertem významného hudebního skladatele a kytaristy světové třídy Štěpána Raka. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna od 19.30 hodin ve velkém sále, kde byl koncert pro velký zájem diváků přesunut z komorních prostor pódia. Vstupenky jsou tak stále v prodeji.

Štěpán Rak je osobností, která i své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby. V současnosti patří k nejvýznamnějším kytaristům a skladatelům světa. Mimo to je také skladatelem a profesorem na pražské Akademii Múzických umění. Je autorem řady komorních i symfonických děl, zejména skladeb pro sólovou koncertní kytaru. Unikátní pětiprstá technika a převratné pojetí hry z něj udělaly jednoho z nejvyhledávanějších a nejvytíženějších kytarových pedagogů současnosti. V roce 2000 byl prezidentem jmenován, jako první v historii, vysokoškolským profesorem hry na kytaru.

Se svou kytarou projel téměř celý svět a navštívil přes sedmdesát zemí. Jako první kytarista koncertoval na moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského a ve Spojených státech Amerických provedl na mezinárodním festivalu svou celovečerní suitu pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem. Kromě volné tvorby má na svém kontě třiadvacet hudebně literárních projektů vytvořených s recitátorem Alfrédem Strejčkem. Mimo jiné spolupracoval také s písničkářem Jaroslavem Hutkou.

V loňském roce sice oslavil životní jubileum sedmdesáti let, ale stále je nadšeným trampem, milovníkem duchovní literatury, velkých symfonických děl, poezie i života a stále hledá a nachází způsoby, jak z kytary vyloudit zvuk, který strhne posluchače, potěší jeho duši a také ji vyléčí. Množství jeho skladeb odpovídá emocionálnímu přetlaku, který z něj neustále prýští.

Vstupenky na lednový koncert Štěpána Raka na Malé scéně za oponou jsou k dostání v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

 

 

(smo#2015)